+421 907 062 180
+48 732 872 117
info@dubacik.pl
Konfederatow Barskich 62, 33-383 Tylicz, Poland
W lutym 2014 r. miało miejsce uroczyste otwarcie Muzeum Dziejów Tylicza oraz Domu Kultury po gruntownym remoncie Inicjatorem i pomysłodawcą stworzenia Muzeum był członek Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Tylicza - pasjonat historii Janusz Kieblesz.
Do muzeum trafiły eksponaty z prywatnych kolekcji mieszkańców miejscowości.
W Muzeum znajdują się cenne dokumenty i ciekawe eksponaty: przedmioty życia codziennego, które służyły dawnym pokoleniom i te które przedstawiają cechy, jakie istniały przed laty w Tyliczu.
Można zobaczyć między innymi: księgi Miasta Tylicza, dokumenty pozyskane z Archiwum Narodowego w Krakowie - prezentujące 650-lenią historię Tylicza, mundury Konfederatów Barskich, instrumenty, stroje, a także przedmioty związane z dawnym rzemiosłem t. j. stół zegarmistrza, stół rymarza, warsztat gonciarza tylickiego, drewniana dudła. Jest też kącik sportowy, kącik sakralny.
Muzeum Dziejów Tylicza
Dawna drewniana greckokatolicka cerkiew parafialna jest od 1947 r. cmentarną cerkwią rzymskokatolicką parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Tyliczu.
Trójdzielna cerkiew w stylu zachodniołemkowskim została zbudowana w latach 1743-1744. Odbudowana w 1780 r. i odrestaurowana po pożarze w 1930 r. Charakteryzuje się konstrukcją zrębową, ściany obite deskami i wzmocnione zaciskami.
Posiada trzy wieże z bulwiastymi kopułami. Nad przedsionkiem wznosi się wieża o pochyłych ścianach konstrukcji szachulcowej z podwójnymi drewnianymi kopułami, latarnią i kutym krzyżem. Mniejsze kopuły widoczne są nad nawą, pokrytą łamanym dachem i prezbiterium pokrytym czterospadowym dachem.
Do nawy przy ikonostasie przylegają dwa pomieszczenia dla śpiewaków, tzw. krilosy, charakterystyczne dla wschodniej architektury sakralnej, niespotykane nigdzie indziej jak na terenach zamieszkanych przez Łemków, pełniące funkcję kaplic bocznych. Wnętrze zdobią malowidła figuralno-ornamentalne z 1938 r. nawiązujące do obchodów 950-lecia przyjęcia chrześcijaństwa w Rosji. Świątynia znajduje się na Szlaku Cerkwi Łemkowskich w Beskidzie Sądeckim oraz na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce.
Kosciół w Tyliczu
Filia cerkwi greckokatolickiej pw. Jana Ewangelisty w Muszynce (obecnie filia kościoła rzymskokatolickiego) został zbudowany w XVIII. Św.
Poszczególne części kościoła mają kształt kwadratu, prezbiterium zamknięte jest trójbocznie, od zakrystii ku północy.
Z przełomu XIX i XX wieku pochodzi polichromia ornamentalna. i XX. Św. Przy ikonostasie z XVIII. Św. znajdują się dwa ołtarze boczne: południowy, późnobarokowy z końca XVII. Św. z obrazem Matki Boskiej z Dzieciątkiem i północną, rokokową z XVIII. Św. z figurami św. Piotra i św. Pawła i obraz św. Barbary (według tradycji ufundowany przez konfederatów barskich).
Kościół w Muszynce